Sobota, 18 lipca 202618/07/2026

Styropian spadł z przyczepki tuż przed policyjny radiowóz. Zdarzenie uchwyciła kamera

Nieprawidłowo zabezpieczony ładunek może w jednej chwili doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze. Przekonali się o tym policjanci z grupy SPEED, gdy podczas patrolu w Wildze z przyczepki jadącego przed nimi pojazdu spadły płyty styropianu.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 28 lutego, po godzinie 8 na drodze wojewódzkiej nr 801 w Wildze. Patrol policji z grupy SPEED prowadził kontrolę ruchu drogowego, poruszając się radiowozem wyposażonym w kamerę rejestrującą przebieg jazdy.

Przed policyjnym pojazdem jechał samochód z przyczepką, na której przewożono płyty styropianu. W pewnym momencie nieprawidłowo zabezpieczony ładunek został poderwany przez podmuch powietrza i spadł bezpośrednio na jezdnię. Na nagraniu z kamery radiowozu widać moment, w którym elementy styropianu spadają na oba pasy ruchu tuż przed jadącym za nimi policyjnym pojazdem.

Choć w tej sytuacji nikt nie odniósł obrażeń, zdarzenie mogło doprowadzić do niebezpiecznych manewrów innych kierowców, a w konsekwencji do poważnego wypadku. Kierowca odpowiedzialny za nieprawidłowe zabezpieczenie przewożonego ładunku został ukarany mandatem.

Policjanci przypominają, że obowiązujące przepisy jasno określają zasady transportu ładunków. Zgodnie z art. 61 Prawa o ruchu drogowym ładunek nie może przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, nie może zmieniać swojego położenia ani powodować hałasu. Musi być także zabezpieczony w taki sposób, aby nie mógł spaść lub przesunąć się podczas jazdy. Dodatkowo wszystkie urządzenia służące do jego mocowania powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem, zwisaniem lub spadnięciem.

Funkcjonariusze podkreślają, że lekceważenie tych zasad stwarza poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(fot. Policja Mazowiecka, źródło Policja Mazowiecka)

Komentarze wyłączone