Niedziela, 26 maja 202426/05/2024

Uwaga na oszustów!

W dniu 06 lutego w Bydgoszczy odnotowano usiłowanie wyłudzenia pieniędzy od osoby starszej metodą „na policjanta CBŚP”.

Również wczoraj w woj. świętokrzyskim odnotowano próby wyłudzeń pieniędzy od osób starszych tzw. metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.

Bądź czujny, powiadom bliskich. Zobacz jak działają oszuści!

• Telefonicznie kontaktują się z osobą starszą, 
• przedstawiają się jako bliski krewny ( np. wnuczek) lub przedstawiciel zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym (policjant, urzędnik, pracownik socjalny itp.), 
• proszą o pożyczenie pieniędzy podając ważny powód np. spłata długu, okazyjny interes, wypadek drogowy, 
• wskazują sposób przekazania pieniędzy, 
• niekiedy dzwonią ponownie i przedstawiają się jako funkcjonariusz Policji lub CBŚP i proszą o przekazanie umówionej kwoty w celu zatrzymania oszusta. 

Pamiętaj Policja nigdy nie działa w taki sposób. 

Oszuści są bezwzględni. Podszywają się za członków rodziny, policjantów, urzędników i przedstawicieli innych zawodów, aby pozbawić seniorów oszczędności. Dzwoniący najczęściej udają osoby wykonujące zawody cieszące się społecznym zaufaniem.

Przestępcy dramatycznym tonem proszą o pomoc – pożyczenie pieniędzy. Stosują różne „legendy”. Mówią, że są sprawcami wypadku i muszą zapłacić jego ofierze lub zostali porwani i potrzebują na okup. Podszywają się także za policjantów mówiąc że muszą zabezpieczyć oszczędności przed oszustami. Aby osiągnąć cel zmieniają metody i legendy.

Zapamiętaj: policjanci i prokuratura nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, nie przyjmują gotówki, nie prowadzą „działań operacyjnych” przez telefon.

Jeśli spotka Cię taka sytuacja, niezwłocznie skontaktuj się z Policją ( nr tel. 997 lub 112) i powiadom rodzinę. 

(fot. pixabay.com)


Komentarze wyłączone