Piątek, 12 lipca 202412/07/2024

Pościg za 21-latkiem w volkswagenie. Mężczyzna był pod wpływem narkotyków i nie miał uprawnień do kierowania FOTO

Policjanci z grupy Speed, po pościgu, zatrzymali 21-letniego kierującego volkswagenem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Okazało się, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania i jest pod wpływem narkotyków. Dodatkowo w aucie 21-latka była dwójka poszukiwanych pasażerów.

W poniedziałek tuż przed godziną 7 rano patrol grupy Speed na ul. Biegańskiego w Gdańsku chciał zatrzymać do kontroli drogowej kierującego volkswagenem golfem, po tym, jak  na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i Havla mężczyzna nie zastosował się do znaku nakazującego jazdę na wprost oraz przekroczył pojedynczą linię ciągłą.

Funkcjonariusze dali kierującemu sygnały do zatrzymania, jednak mężczyzna gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli za nim i na ul. Lubuskiej został zatrzymany.

Podczas sprawdzania danych kierującego w systemach policyjnych okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania. Dodatkowo mieszkaniec Gdańska w rozmowie z policjantami przyznał, że w nocy zażywał amfetaminę.

21-latek podróżował volkswagenem z dwójką pasażerów, którzy jak się okazało, byli poszukiwani. 19-letni mężczyzna był poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu. Poza tym funkcjonariusze znaleźli przy nim pistolet pneumatyczny na kulki, który zabezpieczyli i przekazali  do dalszych badań biegłemu, który określi czy wymagane jest na niego zezwolenie.

W trakcie legitymowania 17-latniej pasażerki okazało się, że gdańszczanka jakiś czas temu uciekła z placówki opiekuńczo – wychowawczej i jest poszukiwana. Podczas interwencji kobieta chciała wprowadzić funkcjonariuszy w błąd co do swojej tożsamości i podała się za swoją koleżankę. Mundurowym ustalili prawdziwą tożsamość pasażerki i za wykroczenie wprowadzenia policjantów w błąd  ukarali ją mandatem w wysokości 500 zł.

Funkcjonariusze przewieźli kierującego volkswagenem do szpitala, gdzie pobrano mu krew do badań pod kątem obecności środków odurzających w organizmie. Czynności w tej sprawie trwają, policjanci wyjaśniają jej okoliczności i szczegóły.

Niezatrzymanie się do kontroli to przestępstwo, za które grozi do 5 lat pozbawiania wolności. Za kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków grożą 2 lata więzienia oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami. Za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna nie niższa niż 1500 zł. Poza tym sąd w takiej sytuacji orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Za posiadanie broni bez zezwolenia grozi kara do 8 lat więzienia.

(fot. Policja Pomorska, źródło Policja Pomorska)

Komentarze wyłączone