Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024

Największy w Polsce nielegalny zbiór zabytków archeologicznych. Trzy osoby zatrzymane [zdjęcia]

Policjanci z Mokotowa zabezpieczyli największy w Polsce zbiór zabytków archeologicznych i dokonali po raz pierwszy zatrzymania za przestępstwo przeciwko dobrom o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego.

Podejrzani w tej sprawie to, 33-letni obywatel Ukrainy, jego 52-letnia matka, także pochodzenia ukraińskiego oraz konkubent matki, 60-latek obywatel Polski. Spokrewnieni wspólnicy założyli kilka kont sprzedażowych na polskich oraz zagranicznych portalach aukcyjnych, na których umieszczali setki przedmiotów.

Na licytacjach znalazły się: amulety, krzyże, bransolety, groty, topory, sierpy, naszyjniki, klamry, nakładki na zbroje, fajki, fibule, dzwonki, spinki oraz setki innych przedmiotów pochodzących z różnych epok.

Najstarsze pochodziły z IV wieku p.n.e. Aukcje zaczynały się od kilku złotych, a w niektórych przypadkach kończyły się na kilkudziesięciu tysiącach złotych. Podczas przeszukania mieszkań policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilkaset przedmiotów stanowiących zabytki archeologiczne, biżuterię obrazy, płótno, które może pochodzić od pędzla, katalońskiego malarza, rzeźbiarza i ceramika Joan’a Miró i Ferrà.

Na temat pochodzenia i wartości obrazu wypowie się biegły rzeczoznawca w dziedzinie malarstwa. Wszystkie pozostałe przedmioty będą teraz oceniać biegli z dziedziny archeologii.

Policjanci i prokurator wystąpili z wnioskami o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania zatrzymanych. Mokotowski sąd przychylił się do nich pozytywnie i aresztował wszystkich na 3 miesiące.

Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. Policja Warszawa)

Komentarze wyłączone