Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024

Policja ostrzega przed oszustami!

Zbliżający się okres przedświąteczny to czas kampanii reklamowych zachęcających do korzystania z szybkich pożyczek (na dowód, bez zabezpieczeń). Klienci firm oferujących tego typu usługi finansowe są często nieświadomi, że rzeczywiste roczne oprocentowanie „łatwych pieniędzy” może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy procent.

Potencjalni pożyczkobiorcy ulegają pokusie zdobycia „szybkiej gotówki”, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji wynikających z podpisania pozornie prostej umowy pożyczkowej, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty dorobku życia.

Jeśli zapuka do nas przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on faktycznie kierowany do ciebie. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok.

Nie podpisuj z nimi żadnych umów, a transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty. jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny. Będąc na spotkaniu, gdzie sprzedawcy oferują w atrakcyjnych cenach sprzęt AGD, RTV, czy sprzęt medyczny również powinniśmy być niezwykle ostrożni.

Często bywa tak, że podczas spotkania jesteśmy informowani, że czeka nas wiele atrakcyjnych nagród i niespodzianek, ale przy zakupie w bardzo atrakcyjnej cenie konkretnego produktu. Zdarza się również, że sprzedawcy na miejscu oferują do podpisania umowy kredytowe.

W ostatnim okresie czasu oszuści wysyłają wiadomości sms z prośbą o wpłacenie brakującej, niewielkiej kwoty pieniędzy np. za rachunek telefoniczny, czy opłacenie trwającej aukcji internetowej, gdzie wystawiono jakiś przedmiot na sprzedaż, wysyłając link, na który należy wejść i zrobić przelew. Niestety osoby, które kliknęły na link i przelały brakującą kwotę, np. 1,37 zł. Straciły wszystkie środki z konta.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile ostrzegają również wszystkich mieszkańców powiatu pilskiego, aby nie ufali bezgranicznie nowo poznanym osobom na portalach społecznościowym, Taka znajomość może także doprowadzić do tego, że padniemy ofiarą oszusta.

Pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas, gdy inni oferują nam produkty do sprzedaży w atrakcyjnych cenach oraz uważajmy na nowo poznane osoby na portalach społecznościowych!!!

(fot. info112.pl)

źródło KPP w Pile

Komentarze wyłączone