Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024

Kilka osób nie żyje, kilkanaście jest poszkodowanych po uderzeniu pioruna w Giewont [wideo, zdjęcia]

Czarna seria w Tatrach po uderzeniu kilku piorunów. Jak informują służby ratunkowe, w chwili obecnej wiadomo, że kilka osób nie żyje, a 22 są poszkodowane.

W chwili obecnej trwa kilka akcji ratunkowych w Tatrach. W kilku miejscach działają ratownicy TOPR i GOPR oraz strażacy. Najbardziej dramatyczna jest ta prowadzona na Giewoncie. W chwili obecnej wiadomo, że nie żyją co najmniej trzy osoby, w tym 13-letnie dziecko. 22 osoby są poszkodowane.

Na miejscu działania prowadzi kilka zespołów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ekipy TOPR i GOPR. Jak ustaliliśmy działania prowadzone są także po słowackiej stronie Tatr oraz na Hali Kondratowej. Do Zakopanego zjeżdżają zespoły ratownictwa medycznego z całego powiatu. Powołano także sztab kryzysowy.

Obecnie w działaniach ratowniczych biorą udział cztery śmigłowce LPR oraz śmigłowiec TOPR. Loty utrudnia niski pułap chmur oraz trudne warunki pogodowe. Pierwsze ranne osoby trafiły już do zakopiańskiego szpitala.

W związku z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi w Tatrach i szczególnie dużą ilością działań ratowniczych prowadzonych w jednym czasie na prośbę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR w trybie pilnym w Tatry zadysponowanych zostało 21 ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Obecnie ratownicy GP GOPR wspierają ratowników TOPR w prowadzonych i kierowanych przez TOPR działaniach. Prosimy o rozważne dobieranie celów górskich wycieczek i zwracanie szczególnej uwagi na komunikaty pogodowe – apeluje GOPR.

(fot. www.goral.info.pl)

Komentarze wyłączone