Poniedziałek, 08 sierpnia 202208/08/2022

Koszmarne warunki psów w pseudohodowili na Opolszczyźnie. Odebrano blisko 70 zwierząt (zdjęcia)

Blisko 70 psów rasy moskiewski stróżujący zostało odebranych z pseudohodowli w Rogalicach na ternie powiatu brzeskiego w woj. opolskim. Zwierzęta przebywały w niesprzątanych i przeciekających kojcach, wiele z nich wymaga pomocy weterynaryjnej.

Kilka dni temu funkcjonariusze z Brzegu wspólnie z wolontariuszami z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami weszli na teren jednej z posesji w powiecie brzeskim. Z wcześniejszych ustaleń wynikało, że pod wskazanym adresem ma być prowadzona nielegalna hodowla psów, która nie spełnia wymogów sanitarnych. Niepokojące sygnały docierały również od mieszkańców miejscowości i wójta gminy.

Kiedy policjanci weszli na posesję, ich podejrzenia się potwierdziły.

W kojcach i budynku przebywało blisko 70 psów rasy moskiewski stróżujący. Psy były w kondycji od dobrej do agonalnej. Większość z nich jest bardzo wychudzona.

– Ponad połowa psów ma chore oczy, u kilkunastu potwierdzono entropium, są psy z guzami, z problemami skórnymi, wychudzone. Jest też taki, którego stan balansuje na granicy życia i śmierci – przekazało TOZ w Opolu.

Na miejscu policjanci wykonali szereg czynności. Między innymi sporządzili dokumentację fotograficzną i udzielili wsparcia pracującym wolontariuszom i weterynarzom. W działania zaangażowali się również strażacy, którzy pomagali w bezpiecznym przygotowaniu psów do transportu. Zwierzęta trafiły do kilku schronisk, gdzie obecnie wszystkie przebywają pod opieką weterynarza.

Postępowanie toczy się w sprawie znęcania się nad zwierzętami. To w jakim kierunku się potoczy, zależy przede wszystkim od opinii weterynarza, który oceni stan zwierząt. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat.

(fot. KPP w Brzegu, źródło KPP w Brzegu)

Komentarze wyłączone