Wtorek, 22 czerwca 202122/06/2021

Kilkudniowy noworodek w oknie życia w Kutnie

W poniedziałek, w oknie życia w Domu Parafialnym prowadzonym przez Siostry Pasjonistki św. Pawła Od Krzyża w Kutnie pozostawiony został kilkudniowy noworodek. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Chłopiec w wieku 6 dni został przyjęty na oddział noworodków szpitala w Kutnie. Jak przekazał prezes kutnowskiej placówki Artur Gur – stan dziecka jest stabilny, nic złego nie powinno się wydarzyć.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że matka chłopca zostawiła przy nim list.

Okno życia w Domu Parafialnym przy ul. Jana Pawła II w Kutnie istnieje od 13 lat.

Inicjatorami jego instalacji były Siostry Pasjonistki wraz z proboszczem parafii św. Wawrzyńca Stanisławem Pisarkiem. Był to drugi przypadek pozostawienia dziecka w kutnowskim oknie życia. Poprzedni miał miejsce w listopadzie 2019 roku, wtedy także był to chłopiec.

Okno życia matka może otworzyć z zewnątrz. W środku zazwyczaj jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Zamontowane jest tam ogrzewanie oraz wentylacja. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie i bezpiecznie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów, w tym wypadku siostry zakonne.

Pozostawiony noworodek znajduje się w inkubatorze do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Dziecko przechodzi badania w szpitalu, a następnie kierowane jest do pogotowia rodzinnego. Dzieci z takiego okna mają szansę szybko trafić do adopcji, a w czasie okresu trwania procedury adopcyjnej przebywają już u nowej rodziny co zapobiega chorobie sierocej.

(fot. google street view)

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze wyłączone