Sobota, 03 czerwca 202303/06/2023

Chciał wysadzić kamienicę. Uszkodził wąż doprowadzający gaz do kuchenki i odkręcił zawory palników (foto)

Policjanci z Tucholi w woj. kujawsko-pomorskim zatrzymali mężczyznę, który chciał doprowadzić do wybuchu gazu kamienicy. Podejrzany uszkodził wąż kuchenki gazowej, włączył piekarnik i zostawił nieopodal zapalony znicz.

W minioną sobotę ok. godz. 22:00 oficer dyżurny miejscowej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zakłócenia porządku publicznego, przez nietrzeźwego mężczyznę w rejonie kamienicy w centrum starego miasta.

Skierowani na miejsce policjanci od razu zauważyli agresywnego i pobudzonego delikwenta. Stróże prawa wyczuli też od mężczyzny silną woń alkoholu, utrudniającą komunikację. Agresor w obecności mundurowych nie chciał się uspokoić. Swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Podjęto decyzję o umieszczeniu mężczyzny w policyjnym areszcie w celu wytrzeźwienia.

W trakcie wykonywania czynności przez policjantów, agresor wielokrotnie powtarzał, by mundurowi sprawdzili jego mieszkanie. Okazało się, że mężczyzna uszkodził wąż doprowadzający gaz do kuchenki i odkręcił zawory palników. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Przed kamienicą stało już kilka osób, informując o silnym zapachu gazu dochodzącym z mieszkania zatrzymanego mężczyzny.

Stróże prawa zamknęli główny zawór doprowadzający gaz i jednocześnie ewakuowali ponad dwudziestu mieszkańców. Funkcjonariusze otworzyli okno przy pomocy pałki służbowej, by zmniejszyć stężenie gazu w pomieszczeniach. Na miejsce przyjechała również straż pożarna, która przeprowadziła dalszą część ewakuacji i zabezpieczyła mieszkanie przed wybuchem.

Czujniki obecności gazu wskazywały jego wysokie stężenie. Po wywietrzeniu lokalu okazało się, że wąż doprowadzający gaz do kuchenki został uszkodzony i zawory palników były odkręcone. Ponadto włączony był również piekarnik elektryczny , a na klatce schodowej, przy licznikach gazowych znajdował się zapalony znicz. Po ponownym sprawdzeniu przez strażaków stężenia gazu, mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Dzięki skutecznej akcji policjantów nie doszło do ogromnej tragedii.

Mężczyzna został umieszczony w policyjnym areszcie. Wczoraj (6.04.21r.) w miejscowej prokuraturze został mu przedstawiony zarzut sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia utraty życia i zdrowia mieszkańców oraz mienia o znacznych rozmiarach. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego, 55-letniego mieszkańca Tucholi, 3-miesięczny areszt. Tucholscy śledczy szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy.

Za popełnione przestępstwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(fot. KPP Tuchola, źródło KPP Tuchola)

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze wyłączone