Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024

Kierowcę ciężarówki zaniepokoiło pukanie. W skrzyni narzędziowej ukryli się Afgańczycy (wideo, zdjęcia)

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 Afgańczyków, którzy ukryci w naczepienie ciężarówki, nielegalnie usiłowali dostać się do Niemiec.

W sobotę 10 kwietnia kierowca rumuńskiej ciężarówki usłyszał odgłosy pukania i nawoływania dobiegające z naczepy. O zdarzeniu kierowca zaalarmował patrol straży granicznej w Olszynie w woj. lubuskim.

Jak się okazało, w przestrzeni ładunkowej i w skrzyni narzędziowej ujawniono 8 osób. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Deklarowali, iż pochodzą z Afganistanu i nie mają więcej niż 16 lat. Wszyscy zostali zatrzymani.

Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, że wszyscy są pełnoletni. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe. Okazało się także, są to mężczyźni w wieku 20-25 lat, którzy już wcześniej, na terytorium Rumunii, złożyli wnioski o ochronę międzynarodową.

Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, a następnie przekazania ich do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej.

(fot. wideo Nadodrzański Odział Straży Granicznej)

Komentarze wyłączone