Niedziela, 24 września 202324/09/2023

Wyłudzili blisko 1,4 mln złotych z tarczy COVID-19 (zdjęcia, wideo)

Prawie 1,4 miliona złotych wyłudzili z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dwaj mieszkańcy Ząbek. Pieniądze miały stanowić dofinansowanie z tzw. tarczy antykryzysowej związanej z COVID-19. 34-latek i 64-latek zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Dwaj mieszkańcy podwarszawskich Ząbek, posługując się sfałszowanymi pełnomocnictwami, wekslami i aktami notarialnymi, złożyli w imieniu firm, których dokumenty zostały sfałszowane, wnioski o dofinansowanie z tzw. tarczy antykryzysowej związanej z COVID-19. Po rozpatrzeniu tych wniosków PARP przyznał im kwotę prawie 1,4 miliona złotych.

Jak się okazało w toku prowadzonego śledztwa, pieniądze, które trafiły na konto 34 i 63-latka zostały wyłudzone, a mężczyznom zostały przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości. W toku postępowania zabezpieczono 80% wyłudzonych pieniędzy, czyli ponad 1,2 miliona złotych.  

Policjanci dotarli też do miejsc, gdzie zatrzymani przechowywali elektroniczne nośniki danych. Dodatkowo zabezpieczyli w tych miejscach znaczne ilości papierosów bez polskiej akcyzy, tzw. krajankę tytoniową, maszynę do foliowania opakowań oraz kartonowe opakowania do papierosów z logiem jednej z marek papierosowych.

Prokurator nadzorujący śledztwo wystąpił z wnioskiem do sądu o tymczasowe zatrzymanie mężczyzn, do którego sąd się przychylił. Najbliższe 3 miesiące zatrzymani spędzą za kratkami.

(fot. wideo, KSP, źródło KSP)

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze wyłączone