Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

Na początku sierpnia Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 39. i 40. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r.

Przypadki te stwierdzono: w miejscowości Janów (gm. Skaryszew, powiat radomski) – 39. przypadek oraz w miejscowości Policzna (gm. Policzna, powiat zwoleński) – 40. przypadek.

– Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Rozpoczęły się wakacje, a w tym czasie częściej wybieramy spacery w lasach i parkach, gdzie łatwiej zetknąć się  ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc to nie dotykajmy go. Z bezpiecznej odległości należy ocenić stań zwierzęcia i powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też o szczepieniu przeciw wściekliźnie psów i kotów – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

1 lipca 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły (kliknij tutaj).

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. 

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii (kliknij tutaj).

(fot. pixabay.com, źródło Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie)

Komentarze wyłączone