Niedziela, 24 października 202124/10/2021

Nowy sezon grzewczy przyniósł pierwsze ofiary śmiertelne. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!

Nastały pierwsze chłodne dni, w związku z czym rozpoczęliśmy sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach, a tym samym wzrosło zagrożenie pożarowe. Niestety, tylko od początku września do niedzieli (26 września) w wyniku pożarów zginęło 21 osób a 165 zostało rannych.

Aby właściwie przygotować się do sezonu grzewczego i zwiększyć swoje bezpieczeństwo, straż pożarna przypomina o obowiązku:

 • okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
  – instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) – co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  – co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
  – instalacji elektrycznej – co najmniej raz na 5 lat; 
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
  – od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) – co najmniej raz na 3 miesiące,
  – od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) –  co  najmniej raz na 6 miesięcy,
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach – co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

(fot. kpt. Artur Brodowski/KP PSP w Olecku, źródło Biuro Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP)

Komentarze wyłączone