Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024

Młody niedźwiedź uratowany w Bieszczadach. Był wychudzony i miał problemy z chodzeniem FOTO, WIDEO

W poniedziałek w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne zauważono młodego wychudzonego niedźwiedzia. Zwierzę było bardzo osłabione oraz miało problemy z chodzeniem. Dzięki zaangażowaniu leśników i pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii maluch został złapany i przekazany Ośrodkowi Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

W poniedziałek do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne wpłynęła informacja, że przy domostwach, nad rzeką w miejscowości Teleśnica zaobserwowanego małego niedźwiedzia. Zwierzę najprawdopodobniej nie nadążyło za matką i możliwym rodzeństwem lub zostało odrzucone ze względu na chorobę.

– Wiedzieliśmy, że w okolicy bytuje niedźwiedzica, z którą widywaliśmy jej potomstwo – dwa niedźwiedzie. Leśniczy otropił okolicę w poszukiwaniu tropów samicy i drugiego niedźwiadka. Nie znalazł ich. Odnalazł tropy dwóch wilków, jak się okazało, idących za tropem niedźwiadka – na śniegu było widać ślady krwi. Ten wbił się w potok i nim szedł w kierunku domostw. Tu utknął nad wezbraną rzeką. Próbował wspiąć się na urwisty brzeg, ale nie dał rady – przekazało nadleśnictwo.

Obserwacja zwierzęcia wskazała na to, że jest wychudzony, mocno osłabiony oraz ma problemy z chodzeniem, gdyż ciągnął tylne łapy.

Jego los wydawał się przesądzony, dlatego trzeba było szybko działać. Leśniczy powiadomił o sytuacji Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie, która wydała niezwłocznie zgodę na podjęcie kroków w celu zatrzymania niedźwiedzia.

Nadleśnictwo o pomoc w odłowieniu młodego niedźwiedzia poprosiło pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Ustrzykach Dolnych. O sytuacji zaalarmowano także Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Niedźwiedź został złapany przez leśniczego, co jak się okazało, nie było łatwe. Jednak najważniejsze było zdrowie zwierzęcia.

– Bezpieczny maluch został przekazany Ośrodkowi Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Padła także deklaracja, że jeśli tylko stan niedźwiedzia na to pozwoli, zostanie podjęta próba przywrócenia go do naturalnego środowiska. Trzymajcie kciuki za to, żeby się udało – dodało Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

(fot. wideo Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne)

Komentarze wyłączone