Sobota, 25 marca 202325/03/2023

Nie widział od urodzenia. Lekarze przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi ZDJĘCIA

Lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi, który nie widział od urodzenia. Chłopiec przeszedł dwa przeszczepy rogówki, dzięki którym ma szansę na normalne życie.

– Dziecko obuocznie niewidome przeszło dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku – już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca.

Antoś nie widział od urodzenia.

– Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka – ze łzami w oczach mówi Edyta Stasiak, mama Antosia.

Kobieta jest wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok jej dziecku. Dzięki temu Antoś dostał szansę na normalne życie.

Jak przekazał dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, którzy są obuocznie niewidzący to zabiegi wyjątkowo rzadkie.

– Rocznie dzieci z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje w kraju – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski. – Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.

Lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci.

– Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego – przekazał Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego.

Jak mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego – inwestycje w służbie zdrowia to jedno, jednak ważna jest także kadra, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dosłownie, dokonywać dzięki temu medycznych cudów.

– Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia i dziś, kiedy właśnie dzięki naszym medykom w pełni odzyskał wzrok, to kolejnym, chyba jak najbardziej właściwym życzeniem będzie, by jego świat, który może wreszcie zobaczyć i nim się cieszyć, miał zawsze piękne kolory. Sukces tej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu. Tylko w ten sposób możemy pomóc kolejnym pacjentom, którzy chcą wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby tak się stało – dodał Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

(fot. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach)

Komentarze wyłączone