Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024

Sfingowali śmierć w wypadkach samochodowych w USA i brali za to wysokie odszkodowania

Policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzane o to, że wyłudzały od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane zgony w rzekomych wypadkach samochodowych na terenie USA. Sąd zdecydował już o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące dwóch z trzech zatrzymanych osób.

Jak ustalili policjanci, przestępczy proceder trwał co najmniej od 2021 roku. To wtedy w rzekomym wypadku drogowym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej „zginęła” pierwsza z osób.

– Podejrzani na podstawie podrobionych dokumentów wyłudzili akt zgonu, który to z kolei przedstawili w dwóch firmach ubezpieczeniowych, a te na jego podstawie wypłaciły łącznie ponad milion złotych odszkodowania z tytułu zawartych polis na życie – przekazał podinsp. Robert Szumiata Oficer Prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I.

Rachunki bankowe były zakładane na najbliższych członków rodziny, w tym przypadku na zatrzymanego 37-letniego syna zatrzymanej kobiety i jej matkę. W ten sposób wyłudzono kilka milionów złotych i próbowano wypłacić kolejne 800 000 złotych jednak tym razem zapobiegli temu pracownicy jednego z banków i policjanci.

Mundurowi rozpracowali i zatrzymali wszystkie 3 osoby zamieszanych w tę sprawę. Jedna z nich, zatrzymany 37-latek, wpadł na lotnisku, kiedy przyleciał ze Skandynawii odebrać pieniądze z odszkodowania. Pozostałe dwie osoby, 58-latka i jej o 5 lat starszy partner zostali zatrzymani tego samego dnia.

Kryminalni z warszawskiego Śródmieścia, podczas przeszukania jednego z mieszkań, znaleźli i zabezpieczyli między innymi unieważniony dowód osobisty, amerykański paszport i prawo zatrzymanej 58-latki, urzędowe, amerykańskie pieczątki, telefony komórkowe, karty płatnicze, pełnomocnictwa do rachunków bankowych oraz unieważniony dowód osobisty jednego z zatrzymanych mężczyzn.

Cała trójka usłyszała zarzuty oszustwa w mieniu znacznej wartości działając wspólnie i w porozumieniu, usiłowania oszustwa, podrabiania dokumentów i posługiwania się nimi jako autentycznymi.

Niewykluczone, że skala tego przestępstwa może być znacznie większa a co za tym idzie liczba „uśmierconych” w ten sposób osób i wyłudzonych odszkodowań zdecydowanie wyższa. Te kwestie i wiele innych wyjaśni śledztwo, które nie zostało jeszcze zakończone.     

(fot. KRP I, źródło KRP I)

Komentarze wyłączone