Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024

Kradli mosiężne elementy z nagrobków. Straty to ponad 10 tys. złotych

Dolnośląscy policjanci wytypowali i zatrzymali 3 osoby, które odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków legnickiego cmentarza. Straty na szkodę osób pokrzywdzonych to ponad 10 tysięcy złotych. Odzyskano łącznie 40 kg mosiężnych elementów.

W minioną sobotę 11 maja, do Komendy Powiatowej Policji w Legnicy wpłynęło zawiadomienie w sprawie kradzieży elementów mosiężnych z kilkunastu nagrobków na terenie Cmentarza Komunalnego w Legnicy.
Sprawą ustalenia sprawców niezwłocznie zajęli się policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

W wyniku wytężonej pracy mundurowi wytypowali i już w poniedziałek 13 maja, zatrzymali do sprawy 3 osoby, 40-letnią kobietę i 2 mężczyzn w wieku 39 i 21 lat.

Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych użytkowanych przez zatrzymane osoby, policjanci ujawnili torbę z częściowo zniszczonymi mosiężnymi krzyżami oraz figurkami o łącznej wadze 6 kg. Ponadto skrupulatne działania policjantów doprowadziły do jednego ze skupu złomów, gdzie znajdowała się reszta skradzionych uprzednio mienia.

W trakcie wykonywania czynności służbowych na terenie punktu skupu złomu mundurowi zabezpieczyli łącznie 34 kg elementów mosiężnych.

Z akt śledztwa wynika, że zatrzymane osoby w ostatnim czasie wykonywały na cmentarzu prace społeczne w ramach kary ograniczenia wolności. Obecnie wyjaśniane są wszelkie okoliczności tego zdarzenia, a zatrzymane osoby wkrótce usłyszą zarzuty kradzieży i znieważenia miejsca pochówku.

Straty na szkodę osób pokrzywdzonych wynoszą ponad 10 tysięcy złotych. Zniszczonych zostało około 100 nagrobków.

Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast znieważenie miejsca pochówku zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.

(fot. Policja Dolnośląska, źródło Policja Dolnośląska)

Komentarze wyłączone