Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024

Oszuści nadal dzwonią. Policja ostrzega!

Policja ostrzega – w dniu dzisiejszym w woj. świętokrzyskim odnotowano próby wyłudzeń pieniędzy od osób starszych tzw. metodą NA WNUCZKA/NA POLICJANTA, zaś w miejscowości Kędzierzyn Koźle doszło do usiłowania oszustwa metodą tzw. na ” funkcjonariusza CBA”.

W dniu dzisiejszym na terenie Szczecina odnotowano zgłoszenie przestępstwa wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Sprawca kontaktujący się telefonicznie przedstawił się jako policjantka twierdząc, że pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone.

W przypadku odebrania takiego telefonu proszę nie podejmować żadnych czynności z wypłacaniem i przekazywaniem pieniędzy. Zgłosić sprawę na nr 997 lub alarmowy 112.

Oszuści są bezwzględni. Podszywają się za członków rodziny, policjantów, urzędników i przedstawicieli innych zawodów, aby pozbawić seniorów oszczędności. Dzwoniący najczęściej udają osoby wykonujące zawody cieszące się społecznym zaufaniem.


Przestępcy stosują różne „legendy”. Mówią, że są sprawcami wypadku 
i muszą zapłacić jego ofierze lub zostali porwani i potrzebują na okup, twierdzą też, że mogą okazyjnie kupić samochód albo nieruchomość lub muszą zwrócić dług. Podszywają się także za policjantów mówiąc że muszą zabezpieczyć oszczędności przed oszustami. Aby osiągnąć cel zmieniają metody i legendy.

Zapamiętaj: policjanci i prokuratura nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, nie przyjmują gotówki, nie prowadzą „działań operacyjnych” przez telefon.


Zatroszcz się o osoby bliskie i w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerami telefonów alarmowych 112 i 997.

(fot. pixabay.com)


Komentarze wyłączone