Poniedziałek, 08 sierpnia 202208/08/2022

Korupcja w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Cztery osoby zatrzymane

Cztery osoby, w tym dwie z kierownictwa Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w ubiegły poniedziałek cztery osoby, w tym dwóch przedsiębiorców oraz dwóch Zastępców Dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) bezpośrednio po przyjęciu przez jednego z nich korzyści majątkowej w wysokości 30 tys. zł. Czynności miały miejsce w Kielcach.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że korzyść została wręczona przez jednego z zatrzymanych przedsiębiorców reprezentującego spółkę realizującą na rzecz ŚZDW inwestycję budowlaną o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Drugi z zatrzymanych przedsiębiorców, jak ustalili śledczy, również udzielał korzyści majątkowych obu urzędnikom.

Wszyscy zatrzymani przez CBA zostali przewiezieni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im zarzuty korupcyjne. Jeden z zatrzymanych skorzystał z tzw. klauzuli niekaralności. Równolegle agenci CBA przeprowadzili przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych, w siedzibie ŚZDW oraz w siedzibach kilkunastu firm współpracujących z ŚZDW.

Sprawa jest rozwojowa, a z uwagi na jej charakter CBA informuje osoby, które dały się uwikłać w ten proceder i wręczyły korzyść majątkową, że mają możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 Kodeksu karnego.

Zgodnie z Kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku Delegatury CBA w Katowicach z siedzibą przy ul. 1 Maja 123, tel. 22 437 32 00. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

(fot. info112.pl, źródło informacji: MF)

Komentarze wyłączone