Czwartek, 18 sierpnia 202218/08/2022

Zabójstwo 2-miesięcznej dziewczynki. Matka ma trafić do szpitala psychiatrycznego

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa dwumiesięcznej dziewczynki. Zarzut w tej sprawie usłyszała matka dziecka. Do Sądu Okręgowego w Gdańsku został skierowany wniosek o umorzenie postępowania przygotowawczego i umieszczenie podejrzanej na leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Podejrzana przebywa obecnie w areszcie.

Okoliczności sprawy

24 czerwca 2021 roku do jednego z Komisariatów Policji na terenie Gdańska zgłosiła się 31-letnia kobieta i poinformowała, że pozbawiła życia swoje dziecko. Jak się okazało, znajdowało się ono w samochodzie, którym przyjechała kobieta. Podjęto czynności reanimacyjne i wezwano karetkę pogotowia. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, gdzie stwierdzono zgon. Była to dwumiesięczna  dziewczynka.

Przyczyną śmierci dziecka było  uduszenie gwałtowne poprzez zakrycie  otworów oddechowych.

Zarzut

Prokurator zarzucił kobiecie dokonanie zabójstwa dziecka w zamiarze bezpośrednim, to jest popełnienie przestępstwa z art. 148 § 1 k.k.  

Ocena poczytalności

W toku śledztwa podejrzana została poddana badaniom sądowo – psychiatrycznym.

– Biegli orzekli, że podejrzana w chwili zarzuconego jej czynu nie była w stanie rozpoznać jego znaczenia, jak też pokierować  swoim postępowaniem z uwagi na chorobę psychiczną – przekazała Grażyna Wawryniuk rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Biegli stwierdzili również, że podejrzana z uwagi na stan  psychiczny wymaga dalszego leczenia w warunkach szpitala psychiatrycznego w celu zapobieżenia ponownemu popełnieniu czynu o znacznej społecznej szkodliwości.

Wniosek o umorzenie postępowania przygotowawczego i umieszczenie podejrzanej w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 06 czerwca 2022 roku.       

(fot. pixabay.com, źródło Prokuratura Okręgowa w Gdańsku)

Komentarze wyłączone