Niedziela, 26 czerwca 202226/06/2022

Rozłożył w bloku trutkę na szczury, zginęło 14-miesięczne dziecko. Jest akt oskarżenia

Prokurator Rejonowy w Kamieniu Pomorskim skierował do Sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny, który poprzez rozłożenie w budynku mieszkalnym preparatu chemicznego o działaniu gryzoniobójczym nieumyślnie sprowadził zdarzenie zagrażające życiu wielu osób, którego skutkiem była śmierć 14-miesięcznego dziecka oraz lekkie zatrucie jego rodziców.

Prokurator Rejonowy w Kamieniu Pomorskim skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu m.in. o spowodowanie śmiertelnego zatrucia preparatem chemicznym o działaniu gryzoniobójczym kilkunastomiesięcznego dziecka oraz spowodowanie u dwójki innych pokrzywdzonych – rodziców dziecka –  lekkiego zatrucia.

Rozłożył preparat na klatce, nie informując mieszkańców

Do zdarzenia doszło 24 grudnia 2020r. w Kamieniu Pomorskim. Podejrzany tego dnia rozłożył na klatce schodowej mieszkalnego budynku uprzednio zakupiony od ustalonej osoby poza punktem sprzedaży preparat gryzoniobójczy, bez oryginalnego opakowania producenta oraz instrukcji bezpiecznego użycia preparatu. O powyższym nie poinformował mieszkańców budynku.

Czytaj także: 2,5-letni chłopiec wbiegł tuż przed jadące auto. Dziecko nie żyje, babcia była pijana

– Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa preparat ten, przeznaczony był do stosowania przez osoby, które ukończyły specjalistyczne szkolenie, którego podejrzany nie przeszedł. Nadto z uwagi na znajdujący się w jego składzie i uwalniający w kontakcie z powietrzem fosforowodór był on przeznaczony do stosowania wyłącznie w pomieszczeniach gazoszczelnych, niezamieszkałych przez ludzi – przekazała Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Trzy osoby zatruły się, dziecko zmarło

W dniu 25 grudnia 2020r. przebywający w swoich mieszkaniach mieszkańcy budynku przy ul. Moniuszki w Kamieniu Pomorskim poczuli intensywny zapach, natomiast kilku z nich miało dolegliwości chorobowe charakterystyczne dla zatrucia. Z uwagi na powyższe wezwano służby ratunkowe, a trójkę pokrzywdzonych zabrano do szpitala.

– Pomimo udzielenia pomocy medycznej małoletni pokrzywdzonych zmarł. Jako bezpośrednią przyczynę jego zgonu biegły wskazał zatrucie fosforowodorem. U dwójki innych pokrzywdzonych, na skutek rozprzestrzeniania się substancji trującej doszło do lekkiego zatrucia, trwającego nie dłużej niż 7 dni – wynika z ustaleń prokuratury.

W ocenie biegłego rozłożony przez podejrzanego preparat gryzoniobójczy zagrażał życiu jedenastu  osób przebywających w tym czasie w budynku. Podejrzany 56-latek nie był w przeszłości karany sądownie. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia.

W toku prowadzonego postępowania prokurator dokonał na mieniu podejrzanego zabezpieczenia majątkowego. Aktualnie za zarzucane podejrzanemu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. 

(fot. pixabay.com, źródło Prokuratura Okręgowa w Szczecinie)

ZOBACZ TAKŻE